Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Odyseusze z PSP nr 3 w Brzesku
23.03.2020

Odyseusze z PSP nr 3 w Brzesku

Potrafią myśleć nieszablonowo i zrobić coś z niczego, szukają skutecznych i innowacyjnych rozwiązań, pracują zespołowo, mają determinację i nie boją się ryzyka – tacy są uczestnicy międzynarodowego programu edukacyjnego Odyseja Umysłu. Uczniowie, pod opieką trenerów, pracują nad wybranym zadaniem długoterminowym i przygotowują się do sprostania wyzwaniu, które ich zaskoczy. Co ważne, działają samodzielnie, bez pomocy innych osób – każdy element rozwiązania jest wymyślony i wytworzony wyłącznie przez uczestników. Dzięki temu wyciągają oni wnioski z własnych doświadczeń i mogą brać odpowiedzialność za rezultaty pracy.

NASZA DRUŻYNA „ODYSEI UMYSŁU” W FINALE OGÓLNOPOLSKIM KONKURSU!

Dwie drużyny z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku uczestniczyły w Eliminacjach Regionalnych Odysei Umysłu w Katowicach, 7.03.2020 r., mierząc się z zespołami z województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Tegoroczne zadanie dla uczestników projektu polegało na wykonaniu spektaklu pod hasłem ,,Perspektywa detektywa ‘’oraz spontanu.

Drużyna w składzie: Tomasz Fidelus, Marcel Jakubas, Lena Lewandowska, Karolina Madej, Amelia Mrówka, Magdalena Wójcik  zajęła I  miejsce w swojej kategorii wiekowej oraz zadaniowej i awansowała do  Finału Ogólnopolskiego. Trenerem grupy jest pani Agnieszka Dzieńska.

Natomiast druga drużyna, składająca się z uczniów: Kamila Zelek ,Kamila Rosa, Julia Wójcik, Jagoda Mila ,Hanna Osyba, Franciszek Osyba, Maciej Żurek uzyskała VII miejsce. Trenerami grupy są  pani Katarzyna Zelek i pani Agata Kawalerczyk.

KRÓTKA RELACJA Z ELIMINACJI

Gdy dotarliśmy na miejsce, przygotowaliśmy się do występu, który trwał 8 minut, a po nim sędziowie zdawali  pytania dotyczące przedstawienia. Byliśmy bardzo zadowoleni i pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Później zaprowadzono nas do tzw. Pokoju Zabaw, gdzie mogliśmy się zrelaksować przed konkursowym zadaniem i wziąć udział w różnych grach. Pół godziny później odbył się tzw. spontan – zadanie, którego wcześniej nie znaliśmy.  Przy jego rozwiązywaniu musieliśmy działać spontanicznie i być jak najbardziej kreatywni. Poszło nam znakomicie.O godzinie 19.00 w sali gimnastycznej odbyła się  ceremonia podsumowująca konkurs, na której przedstawiono zdjęcia z całego dnia oraz wszystkie konkurencje i drużyny, które brały w nich udział. W atmosferze radosnego oczekiwania... wśród oklasków dla wszystkich Odyseuszy i ich opiekunów odbyło się losowanie  pamiątek z Odysei. Udało się! Grupa z naszej szkoły otrzymała wyjątkowe gadżety Odysei Umysłu. To był wyjątkowo twórczy dzień i emocjonujący wieczór!

Wymieniono nazwy grup, które dostały się do Eliminacji Ogólnopolskich – w tym wyczytano drużynę z naszej szkoły! Wszyscy krzyczeliśmy ze szczęścia! Były serdeczne podziękowania, były owacje i wykrzyczane emocje, były uściski i łzy radości... a także moc satysfakcji.

Jesteśmy z siebie dumni i jeszcze bardziej zmotywowani do dalszej pracy.

Czym jest ODYSEJA UMYSŁU?

Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Celem Odysei jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczenie dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów –  to cel nadrzędny.

Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć– samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Zachęcamy ich, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiamy przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów..

Agnieszka Dzieńska

Odyseusze z PSP nr 3 w BrzeskuOdyseusze z PSP nr 3 w BrzeskuOdyseusze z PSP nr 3 w BrzeskuOdyseusze z PSP nr 3 w Brzesku