Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Spotkanie burmistrza z radą seniorów
26.11.2019

Spotkanie burmistrza z radą seniorów

Wczoraj, 25 listopada w sali obrad urzędu miejskiego burmistrz Tomasz Latocha spotkał się z przedstawicielami Rady Seniorów w Brzesku. Radni zapoznali się ze sposobem naliczania stawek podatku oraz z planowaniem budżetu. Wysłuchali także informacji o zadaniach inwestycyjnych wykonanych w kończącym się roku.

Marzena Zacher, zastępca dyrektora Wydziału Finansowo-Księgowego mówiła o tym, w jaki sposób i na jakich zasadach obliczane są stawki podatku od nieruchomości – budynków i gruntów, informowała także radnych, jaka część wpłat pochodzących od mieszkańców pozostaje w kasie gminy. –Podatki w przyszłym roku nieznacznie wzrosną, choć decyzja o ich podwyżce nie była łatwa musieliśmy ją podjąć, nie chcieliśmy bowiem, aby przyszłoroczny budżet był jedynie zachowawczy. Gminne stawki podatku nie były podnoszone od kilku lat i utrzymywane były na niskim poziomie – wyjaśniała Marzena Zacher.

Burmistrz zapoznał radnych z listą wykonanych inwestycji, mówił także o finansowych kłopotach samorządu związanych głównie z koniecznością dopłat do subwencji oświatowej. –W tym roku na utrzymanie szkół i przedszkoli wydamy około 60 milionów złotych, przy czym rządowa subwencja wynosi tylko połowę tej kwoty, resztę musimy dołożyć ze swojego budżetu, co komplikuje sytuację finansową gminy – wyjaśniał burmistrz Tomasz Latocha.

Burmistrz mówił także o tym, że samorząd skutecznie sięga po pieniądze unijne. W ostatnim roku pracownicy magistratu przygotowali i złożyli kilkadziesiąt wniosków, z których większość uzyskała dofinansowanie.

dsc_0600_wynikdsc_0605_wynikdsc_0614_wynikdsc_0618_wynikdsc_0620_wynikdsc_0622_wynikdsc_0625_wynikdsc_0627_wynikdsc_0629_wynik