Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Remont cmentarza wojennego w Brzesku – zadanie współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
21.11.2019

Remont cmentarza wojennego w Brzesku – zadanie współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

230 tysięcy złotych to wysokość dotacji, jaką gmina Brzesko pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont cmentarza wojennego w Brzesku, ponad 100 tysięcy złotych na ten cel samorząd wyda z własnego budżetu.

Za pieniądze z ministerstwa wyremontowane zostaną części cmentarnego muru, kamienna brama z basztami, pomnik centralny i pergola, odnowione zostaną mogiły oficerskie, wykonanych zostanie ponad 100 nowych tabliczek inskrypcyjnych. Konserwacji poddane zostaną również drewniane i metalowe elementy krat, w tym dwuskrzydłowa brama główna. Prace zakończone zostaną w połowie grudnia.

Cmentarz wojenny nr 276 w Brzesku jest najważniejszym i największym obiektem, posiadającym specjalną oprawę architektoniczną, zdecydowanie wyróżniającą go wśród innych cmentarzy wojennych. W 26 grobach masowych i 400 pojedynczych, pochowano łącznie 512 żołnierzy, w tym 445 z armii austro-węgierskiej, 3 z armii niemieckiej i 64 z armii rosyjskiej. Wszystkie znane pochówki pochodzą z lat 1914-1915.

cmentarz