Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
„Wołyń 1943”. Pamiętamy
04.07.2019

„Wołyń 1943”. Pamiętamy

Zapraszamy na obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich  nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości odbędą się 11 lipca.   Uroczystości organizowane zostały pod patronatem burmistrza Brzeska, Tomasza Latochy, brzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Urzędu Miejskiego w Brzesku.

15.00 - otwarcie wystawy  przygotowanej przez szczeciński  oddział Instytutu Pamięci Narodowej   „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.

15.30 - rozpoczęcie sesji popularnonaukowej:

  • wystąpienie burmistrza  Tomasza Latochy
  • dr Anna Stawarz - Centrum Studiów Podyplomowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie - „Mniejszość ukraińska w II RP”
  • Artur  Brożyniak - pracownik naukowy rzeszowskiego oddziału IPN -„Ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na terenie II Rzeczypospolitej”
  • dr Piotr Paweł Duda - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  nr 1 w Brzesku - „Pomoc Wołynian dla ludności powiatu brzeskiego poszkodowanej przez powódź z 1934 r.” „Związek Caritas diecezji tarnowskiej dla ocalałych z rzezi wołyńskiej”.

18.00 - msza w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku za ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na terenie II Rzeczypospolitej z intencji  burmistrza oraz radnych Brzesko OdNowa  i Wspólnoty Samorządowej.

Po mszy nastąpi złożenie wieńcówwolyn