Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
PORĘBIANIE na Dniach Jakubowych w Lęborku
28.07.2017

PORĘBIANIE na Dniach Jakubowych w Lęborku

W dniach 21-23 lipca Zespół Pieśni i Tańca PORĘBIANIE brał udział  w Dniach Jakubowych w Lęborku, połączonych z Międzynarodowym Festiwalem Muzyka Regionów. Kaszubskie miasto Lębork, tak jak i Brzesko, leży na szlaku do Santiago de Compostela i jest stolicą partnerskiego powiatu.

Przez trzy dni festiwalu Porębianie występując na scenach w Lęborku oraz Cepeliady w Sopocie mieli okazję przedstawić suity taneczne: krakowską z lubianym Lajkonikiem, sądecką, rzeszowską oraz pieśni ludowe z Małopolski. Wzięli też udział w uroczystej procesji oraz Mszy Św. z okazji święta patronalnego Św .Jakuba, w trakcie której wykonali piękną, specjalnie na tą okazję przygotowaną pieśń Miłosierne Serce Boże, entuzjastycznie przyjętą przez zgromadzonych wiernych. Niewątpliwie wielką wartością uczestnictwa w Festiwalu był fakt , że członkowie ZPiT „Porębianie”, a zwłaszcza młodzi tancerze mieli możliwość poznania folkloru Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Kaszub, Hiszpanii, Włoch oraz wzajemnie zaprezentowania polskiego folkloru.

Szczególną atrakcją było wspólne wykonanie podczas koncertu finałowego przez reprezentantów wszystkich zespołów przyśpiewek kaszubskich, we własnych językach oraz po kaszubsku, a także wykonanie tańców z poszczególnych regionów Europy, z których pochodzili tancerze. Młodzież w ten sposób wykazała, że taniec, śpiew, młodość i przyjaźń łączą ponad wszelkimi granicami. Zespół „Porębianie” zyskał wśród publiczności olbrzymi aplauz, a do fotografii z Krakowiakami ustawiały się całe kolejki. Nawiązane zostały przyjaźnie, które mamy nadzieję, że z pomocą Św. Jakuba przetrwają dłużej niż Festiwal.

Dziękując burmistrzowi Grzegorzowi Wawryce za wsparcie, Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” oczekuje teraz na rewizytę swoich gospodarzy z Lęborka we wrześniu.

124567