Koncert Organowy

Burmistrz Tomasz Latocha zaprasza na koncert, który odbędzie się 19 stycznia 2020 roku w kościele pw. MB Częstochowskiej w Brzesku-Słotwinie.

Wystąpią:

Hanna Zalewska – organy*

Witold Zalewski – organy

 

 PROGRAM:

 

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Preludium i fuga C-dur BWV 547 *

 

Alexandre Guilmant (1837-1911)

I Sonata d-moll op. 42*

  1. Pastorale

 

Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)

Sonata I (f-moll) op. 65 *

III. Andante recitativo

  1. Allegro assai vivace

 

***

 

Johann Sebastian Bach

Toccata i fuga d-moll BWV 565

 

  1. Idzi Ogierman Mański (1900-1966)

Preludium c-moll

 

Gustaw Roguski (1839-1921)

Preludium na temat kolędy „Anioł pasterzom mówił”

Preludium na temat kolędy „Hej w dzień Narodzenia”

 

César Franck (1822-1890)

Preludium, fuga i qariacje h-moll

 

Henri Mulet (1878-1967)

Toccata „Tu es Petra”

 

*Hanna Zalewska jest maturzystką w Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fr. Chopina w Krakowie, gdzie realizuje od czterech lat naukę gry na organach głównych w klasie mgr Aleksandry Gawlik (wcześniej klasa fortepianu dr hab. Mileny Kędry). Jest laureatką Makroregionalnych Przesłuchań Klas Fortepianu (2013), Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” (2016) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie, gdzie zdobyła I miejsce (2018). Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in.: mgr Olgę Łazarską czy prof. Alicję Paletę-Bugaj. Dwukrotnie brała udział w Zimowej Akademii Sztuki organizowanej dla uzdolnionej młodzieży przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Brała udział w 23. Letnich Koncertach Organowych w Oświęcimiu, XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Rabce-Zdroju oraz Wadowickich Koncertach Organowych (2018). W listopadzie 2018 roku zdobyła I miejsce w XI Konkursie Młodych Organistów w Krakowie. W styczniu 2019 roku wystąpiła w z koncertem solowym w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie. W marcu br. zdobyła III miejsce na IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie a w kwietniu br. zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym CEA we Wrocławiu. W czerwcu tego roku brała artystyczny udział w 3 koncertach na zabytkowych instrumentach we Francji. W lipcu 2019 uczestniczyła w Letniej Akademii Organowej w Pasłęku organizowanej przez Akademię Muzyczną z Łodzi.

Hanna Zalewska jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za artystyczne osiągnięcia w roku szkolnym 2018/19.

Witold Zalewski ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia. Od roku 1995 jest I organistą Katedry Wawelskiej. Jako solista koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił, m. in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, katedrze Notre-Dame w Paryżu, katedrze św. Andrzeja w Sydney, Tokio Metroplitan Art Space, Panamie City, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule, Sankt Petersburgu i Moskwie. Od roku 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Był organistą liturgii sprawowanych przez Papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka . Jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych (PWM) oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji (m.in.: Śpiewnik Wawelski).

Witold Zalewski zajmuje się propagowaniem muzyki organowej organizując liczne koncerty i festiwale. (m.in. Mariacki Festiwal Organowy). W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Pro ecclesia et Pontifice”. Jako pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II sprawuje obecnie  funkcję dyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie na stanowisku adiunkta z habilitacją.

koncertA3_2020 pop2

This entry was posted by Agnieszka Lechowicz, on at and is filed under News. Comments are currently closed.