Spotkanie burmistrza z radą seniorów

Wczoraj, 25 listopada w sali obrad urzędu miejskiego burmistrz Tomasz Latocha spotkał się z przedstawicielami Rady Seniorów w Brzesku. Radni zapoznali się ze sposobem naliczania stawek podatku oraz z planowaniem budżetu. Wysłuchali także informacji o zadaniach inwestycyjnych wykonanych w kończącym się roku.

Marzena Zacher, zastępca dyrektora Wydziału Finansowo-Księgowego mówiła o tym, w jaki sposób i na jakich zasadach obliczane są stawki podatku od nieruchomości – budynków i gruntów, informowała także radnych, jaka część wpłat pochodzących od mieszkańców pozostaje w kasie gminy. –Podatki w przyszłym roku nieznacznie wzrosną, choć decyzja o ich podwyżce nie była łatwa musieliśmy ją podjąć, nie chcieliśmy bowiem, aby przyszłoroczny budżet był jedynie zachowawczy. Gminne stawki podatku nie były podnoszone od kilku lat i utrzymywane były na niskim poziomie – wyjaśniała Marzena Zacher.

Burmistrz zapoznał radnych z listą wykonanych inwestycji, mówił także o finansowych kłopotach samorządu związanych głównie z koniecznością dopłat do subwencji oświatowej. –W tym roku na utrzymanie szkół i przedszkoli wydamy około 60 milionów złotych, przy czym rządowa subwencja wynosi tylko połowę tej kwoty, resztę musimy dołożyć ze swojego budżetu, co komplikuje sytuację finansową gminy – wyjaśniał burmistrz Tomasz Latocha.

Burmistrz mówił także o tym, że samorząd skutecznie sięga po pieniądze unijne. W ostatnim roku pracownicy magistratu przygotowali i złożyli kilkadziesiąt wniosków, z których większość uzyskała dofinansowanie.

dsc_0600_wynik dsc_0605_wynik dsc_0614_wynik dsc_0618_wynik dsc_0620_wynik dsc_0622_wynik dsc_0625_wynik dsc_0627_wynik dsc_0629_wynik

This entry was posted by Zofia Sitarz, on at and is filed under News. Comments are currently closed.