Koncert organowy w kościele w Brzesku-Słotwinie

13 stycznia 2019 roku, w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku-Słotwinie odbędzie się koncert organowy zatytułowany „W przeddzień Światowych Dni Młodzieży w Panamie” w wykonaniu Hanny Zalewskiej i Witolda Zalewskiego. Początek koncertu zaplanowano na godzinę 19.00, wstęp wolny. W programie występu znakomitych muzyków znajdą się, między innymi utwory Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Rączkowskiego, Dietricha Buxtehuda, Jana Podbielskiego, Jana z Lublina.

Hanna Zalewska naukę rozpoczęła w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. I. Paderewskiego w Krakowie, w klasie fortepianu Jadwigi Wyroby. Obecnie jest uczennicą Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fr. Chopina w Krakowie, gdzie realizuje równolegle naukę gry na fortepianie w klasie Mileny Kędry oraz organów w klasie Aleksandry Gawlik. Jest laureatką Makroregionalnych Przesłuchań Klas Fortepianu (2013), Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” (2016) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie, gdzie zdobyła I miejsce (2018). Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez, m.in. Olgę Łazarską, czy prof. Alicję Paletę-Bugaj. Dwukrotnie brała udział w Zimowej Akademii Sztuki organizowanej dla uzdolnionej młodzieży przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W listopadzie 2018 roku zdobyła I miejsce w XI Konkursie Młodych Organistów w Krakowie.

Witold Zalewski – w roku 1992 ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie – w klasie organów prof. Jana Jargonia. Pełni funkcję pierwszego organisty katedry wawelskiej. Jako solista koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, katedrze Notre-Dame w Paryżu, katedrze św. Andrzeja w Sydney, Tokio Metroplitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule, Sankt Petersburgu i Moskwie. Od 1998 roku jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Pro ecclesia et Pontifice”. Od roku 2016 jest dyrektorem Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie na stanowisku adiunkta z habilitacją (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie).

hanna-zalewska zalewski-foto

This entry was posted by Zofia Sitarz, on at and is filed under News. Comments are currently closed.