„Zawód pielęgniarki i położnej – praca czy powołanie”

Dziewięć pielęgniarek z powiatów bocheńskiego i brzeskiego odebrało honorową odznakę ministra zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia” podczas konferencji naukowej „Zawód pielęgniarki i położnej – praca czy powołanie”, która 14 maja odbyła się w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Pielęgniarki w habitach. Żeńskie zgromadzenia zakonne w posłudze chorym”.
W konferencji wzięły udział pielęgniarki i położne z powiatów brzeskiego i bocheńskiego. Nie brakło także wicewojewody małopolskiego Józefa Gawrona, starostów Andrzeja Potępy i Ryszarda Ożóga, przedstawicieli samorządów gminnych samorządów oraz księży. Gościem konferencji był również Adam Smołucha, dyrektor szpitala.

Organizatorem wydarzenia, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, byli poseł Józefa Szczurek-Żelazko – sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz dr n. przyr. Wojciech Giermaziak – dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki.

– Podczas spotkania chcieliśmy nie tylko ukłonić się pielęgniarkom i położnym, ale też wyrazić uznanie i podziękować im za pracę – mówiła poseł Józefa Szczurek-Żelazko. Poseł zwróciła uwagę, że tegoroczne obchody Dnia Pielęgniarki i Położnej mają wyjątkowy charakter, wpisują się bowiem w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zbiegają się także z beatyfikacją Hanny Chrzanowskiej- pionierki pielęgniarstwa społecznego i parafialnego, bliskiej współpracownicy kard. Karola Wojtyły.

Spotkanie było okazją do wyróżnienia najlepszych pielęgniarek. Odznaczenia, które wręczał wojewoda Józef Gawron i poseł Józefa Szczurek–Żelazko odebrały Bożena Biernat, Urszula Buczek, Anna Kleszcz, Gabriela Opioła, Anna Wełna oraz dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, Halina Brzęk, Danuta Różańska, Krystyna Jurek ¬ reprezentujące Szpital Powiatowy w Brzesku.

Konferencji towarzyszyły wykłady, o zakonnicach w pielęgniarstwie II RP mówiła prof. Bożena Urbanek z Instytutu Historii Nauki PAN, nad tematem „Pielęgniarka – nie siostra miłosierdzia?” pochyliła się dr n. med. Maria Zięba z Instytutu Nauk o Zdrowiu Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Lek. wet. Dorota Ubysz z Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie poruszyła zagadnienie postawy pielęgniarek wobec eutanazji.

Spotkanie wzbogacił program artystyczny przygotowany przez młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Brzesku. Na zakończenie goście zwiedzali wystawę „Pielęgniarki w habitach. Żeńskie zgromadzenia zakonne w posłudze chorym”. Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem ministra zdrowia. (SP ZOZ Brzesko)

dav

dav

sdr

dav

dav

dav

This entry was posted by Zofia Sitarz, on at and is filed under News. Comments are currently closed.