Filmowy wieczór z historią regionalną

2 marca w brzeskiej bibliotece miał miejsce premierowy przegląd filmów związanych tematycznie z regionalną historią. Ich autorem jest Marek Kołdras – dziennikarz prasowy i radiowy, pasjonat historii lokalnej, reżyser filmów dokumentalnych prezentujących regionalną historię, autor audio-przewodników historycznych po regionie tarnowskim.

Wieczór rozpoczął Grzegorz Hajduk – twórca muzyki elektronicznej, który zaprezentował „Przesłanie” – motyw tytułowy do filmowej historii „Hej Sokoły” dokumentującej 125 lat Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Brzesku, „Orchestrę” – motyw do materiału „Chłopskie zabawy” przeglądu obrazów Pietera Bruegela Starszego z wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki oraz „The Never” z albumu „Beyond Limits”.

Uczestnicy wieczoru z historią regionalną mieli okazję obejrzeć trzy filmowe opowieści Marka Kołdrasa. Pierwszą z nich był „Chrzest Południa” – materiał zrealizowany w związku z 1050 rocznicą chrztu Polski, komentujący hipotezy dotyczące wcześniejszego wprowadzenia chrześcijaństwa na południu ziem polskich. „Operacja 15” to film poświęcony przełamaniu frontu wschodniego w 1915 roku w rejonie Gorlic i Tarnowa, ukazujący najważniejszą bitwę I wojny światowej na froncie wschodnim i prezentujący jej znaczenie dla rozstrzygnięcia konfliktu mocarstw. Kolejny film to „Zaraz wracam – Zbigniew Bruno Szulc”, czyli próba podsumowania i prezentacji twórczości grafika i satyryka, jednego z najważniejszych brzeskich artystów XX wieku.

Projekcje filmowe przeplatały się z wywiadami prowadzonymi przez redaktor radia RDN Monikę Faron-Miśtak z zaproszonymi gośćmi. O swoich pasjach muzycznych i historycznych opowiadał Wojciech z Bagien, czyli Wojciech Maniak – rekonstruktor, współzałożyciel grupy rekonstrukcyjnej Poczet Bagiennych z Wieżycy, inicjator budowy wieży wzorowanej na budownictwie XIII-wiecznym w Oleśnicy koło Dąbrowy, organizator drugiego co do wielkości turnieju wojów i rycerzy z XIII wieku w Polsce, obecnie w pełni zaangażowany w szerzenie wiedzy historycznej z tego okresu.
Kolejny zaproszony gość – Piotr Filip – dziennikarz, historyk, autor książki: „Ludzie wielkiej wojny. Z gminy Dębno na fronty Europy”. Opowiadał o ciekawym procesie tworzenia książki, który był swego rodzaju badaniem mającym na celu odkrycie ile pozostało artefaktów i wspomnień z okresu Wielkiej Wojny wśród mieszkańców gminy Dębno.

W ostatniej rozmowie wzięły udział osoby bliskie Zbigniewowi Bruno Szulcowi: Elżbieta Zaremba – siostra, Jerzy Hudyma – przyjaciel oraz Marek Kołdras – autor materiału filmowego o artyście. Dzięki pełnym emocji wypowiedziom zaproszonych gości Zbigniew Bruno Szulc pozostanie na długo w pamięci uczestników wydarzenia.

Filmy dokumentalne, o których mowa wyżej są cennym źródłem wiedzy o historii regionu. Dodatkowym ich atutem jest przekaz audiowizualny. Filmy są dostępne w Dziale Bibliograficzno-Informacyjnym i możliwe jest ich obejrzenie w czytelniach bibliotecznych po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Zachęcamy grupy zorganizowane (m.in. oddziały klasowe) do zapoznania się z filmami dokumentalnymi Marka Kołdrasa. Aby umówić się na projekcje można pisać pod adres: bibliografia@bibliotekabrzesko.pl lub dzwonić: 14-66-312-02 wew. 14 lub 17.

Polecamy:
Relacje filmowe:
https://www.youtube.com/watch?v=LH5LuQSIrvw&feature=youtu.be
https://tarnowska.tv/aktualnosci/czytaj/20509,filmowy-wieczor-z-regionalna-historia.html#sthash.EGB6W3Xy.dpbs

Szczegóły w mediach:
http://www.rdn.pl/kultura/marek-koldras-pasja-czyms-dla-czego-warto-zyc
http://tarnow.gosc.pl/doc/4538038.Z-pasja-o-malej-ojczyznie
http://miastoiludzie.pl/2018/03/03/filmowy-wieczor-marka-koldrasa/

dsc_4022 dsc_4061 dsc_4075

This entry was posted by Zofia Sitarz, on at and is filed under News. Comments are currently closed.