Kolping dla seniorów

Członkowie kolpingowskiego klubu seniora działają coraz aktywniej, a dzieje się tak, między innymi dzięki wsparciu finansowemu z Programu FIO Małopolska Lokalnie, Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego. Ci, dla których przygotowano zajęcia są zachwyceni ich różnorodnością, a także możliwością spotkań integracyjnych, które pozwalają zapomnieć o chorobach i samotności.

-Zainteresowaliśmy się historią i kulturą regionu, w którym żyjemy. Postawiliśmy na zwiedzanie ciekawych miejsc, do których samodzielnie nie każdy mógłby dotrzeć. Ale rozpoczęliśmy od spotkania z historią naszego regionu, prelekcję na ten temat poprowadził dla nas cieszący się autorytetem profesor – współautor monografii miasta Brzeska, Bochni i Tarnowa. W czasie naszych wycieczek po regionie odwiedziliśmy Zalipie, muzea w Tarnowie, Zamek w Dębnie. W Zalipiu wzięliśmy udział w warsztatach, w czasie których pokazywano nam jak malować tzw. zalipiańskie kwiaty – znany w całej Polsce i nie tylko sposób zdobienia mebli, drobnych przedmiotów domowych a nawet domów – mówi jedna z uczestniczek warsztatów.

Wyjazdy były też okazją do spotkania z członkami zaprzyjaźnionych kolpingowskich klubów działających w sąsiednich miejscowościach. To, co seniorzy zobaczyli w czasie wędrówek śladami kultury inspirowało ich w czasie warsztatów rękodzieła. Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwalają nie tylko ujawnić talenty plastyczne, ale także umożliwiają spotkania w gronie kolegów i koleżanek. -Malowaliśmy kwiaty zalipiańskie, nauczyliśmy się zdobienia przedmiotów techniką decoupage a także spróbowaliśmy swoich sił w szyciu na maszynie krawieckiej. Udało się nam uszyć serwetki
do dekoracji stołów, poduszki ozdobne czy zabawki dla dzieci. Nasza klubowa krawcowa pokazała nam jak solidnie i profesjonalnie zaszyć przysłowiowa dziurę w bluzce czy spódnicy. Wiele osób ma w domu maszyny do szycia, ale obawia się z nich korzystać, na spotkaniach mogli nabrać wprawy w obsłudze tego urządzenia. Po zakończeniu projektu na pewno będziemy się nadal spotykać na takich zajęciach, gdyż sprawiają nam wiele radości i satysfakcji – mówi w imieniu kolpingowskiego klubu jedna z uczestniczek, Zofia.

20171017_142104 fio-1024x139 kks_brzesko_1 wp_20161004_09_15_27_pro

This entry was posted by Zofia Sitarz, on at and is filed under News. Comments are currently closed.