Z poezją i pieśnią na ustach w drodze do wolności

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzesku rozpoczęła od spotkania w kościele pw. NMP Matki Kościoła i Jakuba Apostoła. Młodzież pod opieką nauczycieli przygotowała po raz trzynasty „Wypominki narodowe”, na które zaprosili mieszkańców Brzeska i okolic. W tym roku o współpracę w przygotowaniu przedstawienia poproszono absolwentów szkoły.

Do obejrzenia wieczornicy zaprosił przewodniczący szkoły Kacper Smaluch. Przywitał przybyłych gości, poprosił o powstanie i wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Po hymnie widzowie usłyszeli piosenkę „W listopadzie”, która wprowadziła nostalgiczny, jesienny, patriotyczny nastrój. Już na wstępie, u niektórych z gości pojawił się na twarzy ciepły uśmiech, a to za sprawą uczniów klasy pierwszej – wyrecytowali oni znane słowa: — Kto ty jesteś? Polak mały. — Jaki znak twój? Orzeł biały.

W dalszej części programu głos oddano młodzieży gimnazjalnej, która podczas godzinnego występu prowadziła ze sobą dialog, wymuszony przez zadanie domowe z języka polskiego, które dla uczniów okazało się trudne, może nawet za trudne, gdyż wymagało odpowiedzi na pytanie: Czym jest patriotyzm dla waszego pokolenia- pokolenia urodzonego w wolnej demokratycznej Polsce? Lekcja była obfita w wiersze, z których wynikało, że Prusak męczył polskie dzieci…, Obroniliśmy Lwów…, a Polacy, w tym pokaźna grupa brzeszczan, dzielnie walczyli, poświęcając zdrowie i życie: Żeby Polska, żeby Polska, żeby Polska była Polską! Nawet ci, którzy myśleli, że patriotyzm dzisiaj nie istnieje, musieli ugiąć się pod ciężarem argumentów, wyśpiewanych lub zagranych np. na akordeonie przez Wojtka Górskiego, który w mundurze żołnierza wzruszał melodią „Rozszumiały się wierzby płaczące”.

Organizatorzy przedstawienia – Edyta Zachara, Beata Franczak-Wołek, Katarzyna Licak, Magdalena Wojnicka, Iwona Mikołajek i ks. Maciej Biedroń dziękują dyrektorowi za współpracę z RCKB w Brzesku, dzięki czemu pozyskali sprzęt do nagłośnienia oraz pomoc nieocenionego Krzysztofa Szydłowskiego, zasiadającego za konsolą, pani dyrektor za prezentacje multimedialną i pomysły. Podziękowania płyną również do uczniów- tych obecnych i tych, którzy opuścili już mury szkoły. (PSP nr 1 Brzesko)

img_1114 img_1115 img_1122 img_1125 img_1126 img_1129 img_1131 img_1133 img_1137 img_1143 img_8078 img_8080 img_8081 img_8084 img_8091 img_8094 img_8095 img_8096 img_8100 img_8102 img_8103

This entry was posted by Zofia Sitarz, on at and is filed under News. Comments are currently closed.