Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Reprint manuskryptu z 1929 r.
29.05.2015

Reprint manuskryptu z 1929 r.

Brzeskie Towarzystwo „Gryf" pielęgnując i dokumentując historię rozwoju regionu Brzeska, jego ludzi, środowiska oraz postępu społeczno ekonomicznego i ogólnie pojmowanej edukacji i kultury, w dniu 26 maja br. zorganizowało w specjalnie udostępnionym na ten cel, świeżo odnowionym przez nowego właściciela Zbigniewa Urbana, Pałacu Goetzów Okocimskich kolejne swoje spotkanie. Było ono poświęcone historii działalności Rodziny Goetzów w Okocimiu i założenia Browaru Okocim. Okazją podjęcia tej tematyki spotkania był przypadający w kwietniu br. jubileusz 170-lecia założenia Browaru, oraz wydanie przez B.T. „Gryf” reprintu unikalnej książki drukowanej na prawach manuskryptu w 1929r. pt. „Ku pamięci potomków Jana Goetza Okocimskiego”. Ówczesny nakład tej książki nie przekraczał pięćdziesięciu egzemplarzy i był przeznaczony dla członków rodziny, oraz najbliższego jej otoczenia. Patronem wydania reprintu tej książki i współsponsorem spotkania był obecny właściciel Browaru Okocim, Spółka Carlsberg Polska.

W spotkaniu, które odbyło się w pięknym barokowym holu Pałacu wzięło udział ponad 250 osób pośród których, oprócz członków i sympatyków B.T. „Gryf” należy wymienić: władze miasta i powiatu w osobach Burmistrza Grzegorza Wawryki  i Starosty Andrzeja  Potępy, członków Towarzystwa Miłośników Okocimia, słuchaczy Brzeskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawicieli  Zarządu Carlsberg Polska w osobie  dyr. Komunikacji  Beaty Ptaszyńskiej Jedynak, i Dyrekcji Browaru Okocim, oraz jego pracowników, a przede wszystkim zaproszonych gości, reprezentujących środowisko akademickie Krakowa, współpracujących z B.T. „Gryf”, spośród których na szczególną uwagę zasługują: Rektor Uniwersytetu Rolniczego – prof. Włodzimierz Sady,  dyr. Biblioteki Jagiellońskiej – prof. Zdzisław Pietrzyk, były rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej – prof. Feliks Kiryk  (redaktor i współautor opracowania monografii pt. „Brzesko, Dzieje miasta i regionu”).  Zostali oni uhonorowani  przez organizatorów ww. reprintem „Książki” z uzupełnionym kalendarium obejmującym w skrócie najważniejsze wydarzenia w historii Browaru Okocim, aż do chwili obecnej.

W części historyczno edukacyjnej spotkania Jerzy Wyczesany przedstawił krótką historię i działalność Rodziny Goetzów Okocimskich, oraz założenia i rozwoju Browaru do II Wojny Światowej. Okres wojenny i lata następne widziane oczami pracownika Browaru, jego dyrektora i później prezesa zarządu przedstawił  Mieczysław Mietła. Krótką historię odnalezienia starej książki o Goetzach z 1929r. i wydania jej reprintu, z uzupełnieniem o kalendarium obejmującym czasy do dnia dzisiejszego przedstawił  dr Janusz Gawlik. Kończąc, zwrócił uwagę, że podobnie jak pierwszy Jan Ewangelista Goetz przybył do Okocimia z Wiednia, w okresie gdy panowała tam operetka z muzyką Strausów, Lehara, Kalmana i in., tak i teraz przybyła do Pałacu Goetzów, również z Wiednia solistka wiedeńskiej opery i operetki Urszula Rojek, która wraz z akompaniamentem Magdaleny Shoppa przybliżyli wybranymi ariami operetkowymi tamtych czasów początkowe lata Goetzów w  galicyjskim Okocimiu.

Występ artystek przy wspaniałej akustyce holu Pałacu spotkał się z gorącym przyjęciem, gromkimi brawami po każdej z wykonywanych arii i koniecznością bisowania. Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali zaproszeni na degustację okocimskiego piwa i  towarzyskie rozmowy przy kawie, herbacie oraz, pysznych ciastkach podanych w bocznych salach, obok holu Pałacu. Właściciel Pałacu umożliwił uczestnikom spotkania również zwiedzenia części odrestaurowanych pomieszczeń jak, sypialnie Barona, bibliotekę, kaplicę oraz tzw. korytarz myśliwski. W ocenie  wielu uczestników spotkania, była to dla nich wielka uczta duchowa, którą będą pamiętać przez wiele następnych lat. Taką opinię wyrażali szczególnie ci, którzy podczas nauki w szkole średniej spędzili w pomieszczeniach tego pałacu najpiękniejsze lata swojego dorastania.

12345DSC_0001DSC_0002DSC_0003DSC_0005DSC_0009DSC_0011DSC_0012DSC_0013DSC_0025DSC_0044DSC_0045DSC_0049DSC_0055DSC_0064DSC_0079DSC_0080DSC_0091DSC_0099DSC_0112